Polagra Premiery 🚜 Dziękujemy! 🚜 Do zobaczenia!🚜  

Organizator:

Aby polska wieś nie była oszukana...

Podziel się

W piątek o godzinie 14:00 zapraszamy na ostatni tego dnia panel dyskusyjny:

"Jakiej żywności szuka konsument na świecie? Co ma siać, co ma hodować polski rolnik – aby polska wieś nie była oszukana?"

 

Takie nazwiska jak: Gryn, Ziaja, Kaszuba, profesor Poczta czy redaktor Bujoczek – to gwarancja dobrej dyskusji o rolnictwie i polityce rolnej.

Tych doświadczonych ekspertów-praktyków będzie można posłuchać podczas Polskiego Kongresu Rolniczego w czasie Polagra Premiery 2024 w Poznaniu.

Zeszłoroczne protesty rolników, niezadowolonych z działań rządu bezkrytycznie otwierającego polski rynek na import głównie zbóż z Ukrainy, doprowadziły nawet do zmiany ministra rolnictwa. Polscy rolnicy działali pod szyldem "Oszukana wieś".

Nadwyżka zbóż na rynku i spadek ich cen, z drugiej strony wzrost kosztów produkcji, mają mocne przełożenie na nastroje inwestycyjne rolników. Na wiele czynników gospodarczo-politycznych polski rolnik nie ma wpływu.

Cenna jest jednak wiedza, jak zmieniają się światowe trendy konsumenckie. Jakiej żywności szuka konsument na świecie? W co ma inwestować polski rolnik, co ma siać, co ma hodować – aby w przyszłości być spokojnym o swój byt? Tym bardziej, że w prostej konkurencji na np. wolumen zbóż czy mięsa z Ukrainą – nie wygramy.

 

Do dyskusji zaprosiliśmy doświadczonych panelistów:

 

Wiesław Gryn

Rolnik z Zamojszczyzny, który szczególnie ukochał rolę. Był prekursorem uprawy bezorkowej już kilkadziesiąt lat temu, co na tamte czasy w Polsce było ewenementem. Sam zaczął konstruować agregaty bezorkowe i eksperymentować z agrotechniką na glebie pokrytej mulczem. Jest m.in. laureatem i zwycięzcą konkursu „Rolnik Roku Regionu Morza Bałtyckiego”.

Współtworzył Zamojskie Towarzystwo Rolnicze, skupiające czołowych rolników regionu. To oni, nie godząc się na niekontrolowany napływ zbóż z Ukrainy, rozpoczęli pikiety na wschodzie kraju. Tak powstało Stowarzyszenie ‘Oszukana Wieś’, która pobudziło do akcji innych rolników w Polsce. Efektem tego działania była zmiana na fotelu ministra rolnictwa i wprowadzenie w 2023 r. zakazu importu płodów rolnych przez ówczesny rząd RP.

 

Zbigniew Kaszuba

 Jest rolnikiem, ale z zamiłowania samorządowcem. Jego gospodarstwo specjalizuje się w produkcji nasiennej zbóż i ziemniaków. Piastował funkcję prezesa Słupskiej Izby Rolniczej, a po reformie administracyjnej został wiceprezesem Pomorskiej IR. Dzięki jego inicjatywie 150 rolników z okolic Człuchowa zrzeszyło się, przejmując przed laty 50-tys. elewator. To jedyna taka inicjatywa w kraju. Zbyszek był też prezesem Krajowej Federacji Producentów Zbóż. Jest ekspertem zbożowym GUS, a jako zbożowiec nie raz reprezentował interesy naszych producentów zbóż na forum COPA/COGECA w Brukseli.

 

Prof. Walenty Poczta

Jest dziekanem Wydziału Ekonomicznego, kierownikiem Katedry Ekonomii i Polityki Gospodarczej w Agrobiznesie, Uniwersytet Przyrodniczy Poznań. Zasiada we władzach Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Pełni funkcję Przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Pełnił i pełni funkcje eksperckie i doradcze na rzecz administracji centralnej (Kancelaria Prezydenta RP, Senat RP, Sejm RP, Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi), władz regionalnych oraz organizacji społecznych i zawodowych.

Kierował oraz był wykonawcą licznych krajowych i międzynarodowych projektów badawczych oraz projektów realizowanych dla potrzeb praktyki życia gospodarczego i społecznego. Autor i współautor ponad 400 publikacji naukowych z zakresu integracji Polski z Unią Europejską w obszarze sektora żywnościowego, obszarów wiejskich, polityki gospodarczej i polityki rolnej.

 

Jarosław Wańkowicz

 

Reprezentuje Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego i Żywności. Stowarzyszenie podejmuje szereg działań na rzecz promocji, edukacji i współpracy w obszarze rolnictwa zrównoważonego w Polsce. Jarosław będzie mówić o trendach i oczekiwaniach społecznych w zakresie żywności. Pokreśli, że zmiany klimatyczne, których efektem jest spadek areałów uprawnych i dostępność wody pitej wpływają na wzrost cen żywności przy jednoczesnym spadku opłacalności produkcji rolnej.

 

Martin Ziaja

To uznany hodowca bydła mlecznego z Opolszczyzny. Zasiada we władzach Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Temat ekonomiki produkcji mleka ma opanowany do perfekcji. Był inicjatorem tworzenia warsztatów ekonomicznych dla hodowców bydła, na których najlepsi doradcy pomagali optymalizować koszty produkcji mleka. Martin posiada szerokie kontakty branżowe i jest chętnie zapraszanym ekspertem do dyskusji po obu stronach Odry.

 

Dyskusję prowadzić będzie Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska. Jest doświadczonym moderatorem, specjalizuje się m.in. w polityce rolnej.

 

Piątek 19.01.2024 r.

Godz. 14:00 – 15:15

Pawilon 6A, scena główna 

Program wydarzeń Odbierz bezpłatny bilet