Polagra Premiery 🚜 Dziękujemy! 🚜 Do zobaczenia!🚜  

Organizator:

Polagra Premiery: pierwsze w tym roku święto branży rolniczej

Podziel się

Pierwsze autonomiczne roboty już pracują na polach, rolnicy podejmują decyzje o nawadnianiu swoich upraw wykorzystując dane przekazywane przez satelity - w polskim rolnictwie dokonuje się rewolucja. Widać ją na ekspozycjach wystawców targów rolniczych POLAGRA Premiery i wśród produktów nagrodzonych Złotym Medalem Grupy MTP. Wyróżnienia przyznawane są dwóch kategoriach – Rośliny i Nawozy oraz Maszyny. Łącznie jury konkursowe doceniło aż 27 produktów.

Werdykt Sądu Konkursowego na Polagra Premiery 2023

Sąd Konkursowy uhonorował statuetką współpracującą z Politechniką Wrocławską firmę Agrocom, Jerzy Koronczok za nowatorskie rozwiązanie Agri Jacobus czyli laserowy autonomiczny system do nie chemicznego zwalczania chwastów w uprawach rolniczych i warzywniczych. Poruszając się w sposób autonomiczny po polu, rozpoznaje w czasie rzeczywistym chwasty za pomocą systemu wizyjnego w rzędowych uprawach roślin, np. buraków cukrowych, a następnie precyzyjnie kierowanym promieniowaniem laserowym zatrzymuje funkcje życiowe niepożądanych roślin. Zarówno samo wystawienie tego produktu na Polagra Premiery, jak i nagrodzenie go to dla jego twórców wyjątkowa możliwość, aby zainteresować nim potencjalnych użytkowników.

- Jest to znakomita okazja przedstawienia i promocji naszych innowacyjnych produktów i rozwiązań. To możliwość spotkania się z potencjalnymi odbiorcami: rolnikami uprawiającymi rośliny polowe, warzywa gruntowe, czy też sadownikami i szkółkarzami. Idealne warunki do spotkań: spokojny zimowy czas, spotkania w halach targowych (brak czynnika pogodowego) - przyznaje Jerzy Koronczok, prezes Agrocom.

Dzięki wykorzystaniu nagrodzonego Systemu DirectInjekt, czyli dodatkowego zasilania bezpośredniego, można szybko i elastycznie stosować środek ochrony roślin, który odpowiada zapotrzebowaniu w konkretnych warunkach polowych. Dystrybutor tego urządzenia, wśród jego zalet wymienia przede wszystkim oszczędność kosztów i czasu pracy, kosztów eksploatacji maszyny, ograniczenie środków ochrony roślin, ochronę środowiska i optymalny stan upraw oraz plon.

- W Polsce będzie to  rzeczywista premiera. Do konkursu zgłosiliśmy rozwiązanie umożliwiające znaczne ograniczenie zużycia środków ochrony roślin – dla rolnika to oszczędności, a dla społeczeństwa - ochrona środowiska. Według nas jest to propozycja wychodząca naprzeciw wymogom i ograniczeniom związanym z wprowadzeniem za parę lat Zielonego Ładu – w ten sposób Michał Wojciechowski z firmy Amazonen Werke H. Dreyer GmbH & Co.KG, dystrybutor Systemu DirectInjekt, opisuje zalety nagrodzonego w konkursie rozwiązania.

Oba wyróżnione urządzenia zgłoszone zostały w kategorii Maszyny. Oprócz nich, wśród laureatów Złotych Medali Grupy MTP znalazło się 12 innych rozwiązań. W kategorii Rośliny i Nawozy, Komisja nagrodziła analogicznymi medalami 13 wystawianych na Polagra Premiery produktów czy rozwiązań i zgłoszonych do konkursu. Wśród nich są m.in. Dańkowskie Alvaro, Tributo pszenżyto ozime czy Tilmor jęczmień jary.

- Wystawienie naszych produktów na Targach Polagra daje nam możliwość zaprezentowania szerokiej oferty naszej firmy, szczególnie najnowszych odmian zbóż i roślin strączkowych. To również doskonała okazja do rozmowy z partnerami handlowymi i rolnikami, wymiana poglądów i opinii dotyczących rynku materiału siewnego w Polsce. Udział w konkursie przyczynia się do promocji naszych najnowszych odmian zbóż, które zostały nagrodzone przez Kapitułę Konkursową - dr Dariusz Majchrzycki, dyrektor Sprzedaży i Marketingu w DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o., producenta nagrodzonych zbóż. Dla Hodowli Roślin Smolice możliwość zaprezentowania swoich produktów, czyli m.in. Kukurydza SM Giewont i Łubin wąskolistny AGAT, podczas targów Polagra Premiery oraz udział w konkursie to znakomita okazja do wypromowania nadchodzących hitów sprzedażowych w segmencie nasion odmian rolniczych. Dostajemy do dyspozycji narzędzie, które pozwala generować szerokie zasięgi w dotarciu do potencjalnych klientów, co przekłada się na zainteresowanie danym produktem – przyznaje Paweł Żmijewski z Hodowli Roślin Smolice.

Wysoki poziom nagrodzonych Złotymi Medalami Grupy MTP produktów i rozwiązań

Komisja Konkursowa musiała zmierzyć się ze sporym wyzwaniem, bowiem poziom zgłoszonych wyrobów i rozwiązań jest – zdaniem jej przewodniczącego – wysoki.

- W prezentowanych produktach wykorzystane są najnowsze rozwiązania elektroniczne, czy również na najwyższym poziomie zastosowania fizyki, matematyki, mechatroniki, a także opracowania, które poprzez satelity łączą się i analizują setki danych, które mogą być wykorzystywane w doradztwie rolniczym dla udoskonalania produkcji rolniczej – tak o nagrodzonych Złotymi Medalami Grupy MTP rozwiązaniach, zwłaszcza w kategorii Maszyny sądzi prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak – Przewodniczący Komisji Konkursowej, na co dzień pracujący na Wydziale Rolnictwa i Bioinżynierii, w Katedrze Agronomii, w Zakładzie Ogólnej Uprawy Roli i Roślin, na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Zwraca on przy tym uwagę, że upowszechnienie wystawianych na targach i nagrodzonych Złotymi Medalami Grupy MTP produktów, czy rozwiązań zależeć może m.in. od tych, którzy udzielają kredytów preferencyjnych rolnikom i hodowcom oraz instytucji wspierających ich. - Wszystkie programy pomocowe w kraju oraz Unii Europejskiej powinny być skierowane do rolników, którzy, aby polepszać produkcję i zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe, tego rodzaju technologie muszą wykorzystywać w gospodarstwach – uważa prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak.

Umiarkowany optymizm mimo przejściowych zawirowań

Mimo obiecującego potencjału, ostatnie statystki informują, że zwłaszcza w drugiej połowie 2022 roku rolnicy inwestowali znacznie mniej niż dawniej. Świadczy o tym m.in. mniejsza liczba rejestracji nowych ciągników i przyczep rolniczych. W porównaniu do roku 2021, na krajowym rynku nastąpiło również zahamowanie produkcji maszyn. Zmniejszyła się też dostępność kredytów dla producentów rolnych, co pośrednio wynika z wybuchu wojny, która wypłynęła z kolei na inflację oraz wzrost stóp procentowych. Jak podkreślają jednak eksperci, widać dziś przesłanki ekonomiczne ku temu, by ta sytuacja się poprawiła – głównie ze względu na ważną wciąż rolę unijnych funduszy potrzebnych do modernizacji gospodarstw. Potwierdzać to może wartość podpisanych już aktywnych umów z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, z której wynika, że poziom inwestycji wcale nie będzie tak mały. Mówił o tym na listopadowej konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie   Mariusz Dziwulski z departamentu analiz ekonomicznych PKO Banku Polskiego.

Polagra Premiery – najważniejszym wydarzeniem branży rolniczej w styczniu

Dlatego też Polagra Premiery może szczególnie zainteresować przedstawicieli branży rolniczej i hodowlanej w Polsce, a także za granicą. Będą oni mogli tam zapoznać się m.in. z nowościami produktowymi, światowymi agro premierami oraz innowacyjnym sprzętem rolniczym na nadchodzący nowy sezon. Oferta wystawców skoncentruje się w szczególności na trendach i nowościach produktowych, a wśród zwiedzających obecni będą także czołowi przedstawiciele branżowi z Polski i zagranicy. Oprócz eksponowanych na stoiskach rozwiązań i wyrobów, uczestnicy Polagry Premier mogli będą też wziąć udział w konferencjach czy specjalistycznych wykładach. Początek targów – 13 stycznia. Impreza potrwa 3 dni. Poprzedzi m.in. kolejne najważniejsze dla branży rolno-spożywczej wydarzenie, zorganizowane również przez  Grupę MTP. Mowa o targach Polagra, które odbędą się  we wrześniu 2023 na Międzynarodowych Targach Poznańskich tego roku.