Polagra Premiery 🚜 Dziękujemy! 🚜 Do zobaczenia!🚜  

Organizator:

Poznaj panelistów Polskiego Kongresu Rolniczego.

Podziel się

Podczas Targów Polagra Premiery odbędzie się Polski Kongres Rolniczy. Pierwszego dnia w ramach Dnia Młodego Rolnika podyskutujemy z młodszym pokoleniem. Sprawdź jakie tematy poruszymy.

 

 

Rozszerzmy pierwszy temat Polskiego Kongresu Rolniczego, który zostanie poruszony w ramach Dnia Młodego Rolnika i będzie kierowany zarówno do doświadczonych rolników jak i do młodego pokolenia:

„Megatrendy w rolnictwie: wyzwania środowiskowe, rolnictwo węglowe, polityka rolna, big data w rolnictwie. Musthave dla młodych z branży agro”.

Młodzież pasjonującą się rolnictwem i następców w gospodarstwach rolnych zapraszamy na energetyzujący panel dyskusyjny. Będziemy rozmawiać o wyzwaniach środowiskowych i rolnictwie węglowym oraz big data – wykorzystywanych w zarządzaniu w rolnictwie.

Zastanowimy się, jak zaprząc big data do maksymalizacji zysku w gospodarstwie!

To prawdziwe musthave dla młodych z branży agro.

Uczestnikami panelu będą:

  • Mateusz Ciasnocha, rolnik, European Carbon Farmers
  • Kornelia Kajda – eAgronom
  • Piotr Roczniak, Cargo ON
  • Stanisław Świtek, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Przemysław Żelazowski, SatAgro
  • Moderator: Piotr Łuczak, redakcja Agrokonsument.pl

 

O panelistach słów kilka:

 

Mateusz Ciasnocha

Rolnik z Żuław Wiślanych na misji budowy mostu pomiędzy polityką rolną, a klimatyczną z Rolnikiem w centrum. Ponad pracę w ramach rodzinnego biznesu, Mateusz wprowadza tą misję w życie za pośrednictwem firm European Carbon Farmers i the Farm of Francesco, które założył i współprowadzi, a także wspierając Europejską Misję Glebową [EU Soil Mission] oraz the Cool Farm Alliance w roli Członka Rady Doradczej i Nadzorczej. Mateusz pełnił funkcję Regenerative Agriculture Youth Fellow w Zespole Czampionów Wysokiego Szczebla w COP26 [UNFCCC HLCs] jednocześnie będąc Championem Szczytu Systemów Żywnościowych Organizacji Narodów Zjednoczonych [UN Food Systems Summit]. W 2022 roku the Farm of Francesco wsparła finansowo Rolniczkę z Ugandy tym samym dając Jej możliwość uczestnictwa w COP27. W ramach COP28 Mateusz był jednym z dziesięciu Farmer Co-Host Pawilonu Systemów Żywnościowych.

 

Kornelia Kajda

Dyrektor firmy eAgronom opowie o tym, jak odkryć potencjał gospodarstwa w zakresie rolnictwa węglowego. Jej firma przeprowadza bowiem ocenę potencjału gospodarstwa, opracowuje plan praktyk związany z magazynowaniem dwutlenku węgla w glebie. Zmiana praktyk zgodnie z planem stanowi podstawę do uzyskania dodatkowego dofinansowania na poczet kredytów węglowych.

A zatem: dowiemy się, jak zyskać dodatkowe pieniądze z każdego hektara. Warto posłuchać!

 

Piotr Roczniak

Zaprezentuje narzędzie, które sprzęża gospodarstwo z rynkiem i pozwala sprawnie spieniężyć zebrane płody. CargoON to cyfrowa platforma, która pozwala optymalizować i automatyzować łańcuchy dostaw, łącząca tysiące firm przewozowych z Europy w jedną sieć. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają optymalnego transportu. A zatem: podstawić dwie „łódki” pod lexiona w czasie żniw i odwózka do skupu? Zamówienie dolomitu na pole albo paszy dla tuczników na cito – drobnostka! Klikasz, logujesz się i masz!

 

Dr Stanisław Świtek

Reprezentuje Katedrę Agronomii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jego zdaniem, współczesny rolnik staje przed dwoma głównymi wyzwaniami. Zmiany klimatyczne, susze, erozja wodna i wietrzna oraz postępująca degradacja gleb rzutują na bezpośredni warsztat rolnika. To wyzwania środowiskowe.

Drugim typem wyzwań są wyzwania społeczno-ekonomiczne. Brakuje rąk do pracy w rolnictwie, rosną koszty środków produkcji – gdzie szukać rozwiązania?

Są na to sposoby! Kto przyjdzie i posłucha, dowie się o nich!

 

Dr Przemysław Żelazowski

Założyciel spółki SatAgro. To wiodąca w Polsce i uznana już w świecie platforma elektroniczna pozwalająca na dostęp do obserwacji satelitarnych. Przemek opowie nie tylko, jak ją tworzył, ale przede wszystkim o tym, jak to intuicyjne narzędzie sprawdza się w gospodarstwach zajmujących się produkcją roślinną. Dzięki niemu i satelitom można uzyskać znaczące oszczędności przy stosowaniu środków produkcji. Ba, dzięki SatAgro można udowodnić dla ARiMR wykonanie zabiegów agrotechnicznych dla skorzystania z dodatkowych płatności w ramach ekoschematów. 

 

 

Uczestnicy panelu pokażą, jak zaprząc technologię wielkich cyfr – big data – do maksymalizacji przychodu, redukcji kosztów, czyli: maksymalizacji zysku z gospodarstwa! Warto więc wiedzieć więcej, warto posłuchać specjalistów!

 

Spotkanie poprowadzi dr Piotr Łuczak z redakcji Agrokonsument.pl. Piotr zadba o włąsciwy przebieg dyskusji. Ma w tym wprawę; przez długie lata był z-red. nacz. w top agrar Polska, tworzył też i szefował redakcjom Tygodnika Rolniczego czy Profi – profesjonalna technika rolnicza.

 

 

Piątek 19.01.2024 r.

Godz. 9.00 – 10.00

Pawilon 6A, scena główna 

Poznaj program wydarzeń Odbierz bezpłatny bilet