Satelitarny monitoring upraw i gleby: rolnictwo precyzyjne a ekonomika gospodarowania
Program paneli dyskusyjnych, w którym nasi goście podzielą się swoimi doświadczeniami w całości sprawdzisz tutaj:
Satelitarny monitoring upraw i gleby: rolnictwo precyzyjne a ekonomika gospodarowania
Strefy zmiennego plonowania upraw mogą być wyznaczone na podstawie zdjęć satelitarnych lub map z kombajnu. Na takiej podstawie można na przyszłość wizualizować spodziewany plon na mapie, uwzględniając zmienność zasobność gleby, nawożenie naturalne, resztki pożniwne i międzyplony. Zastosowanie techniki rolnictwa precyzyjnego wydaje się nie mieć ograniczeń i przekłada się na ekonomikę gospodarowania. Opowiedzą o tym praktycy – Krzysztof Gawęcki, wiceprezes Top Farms oraz eksperci Vantage i SatAgro.
W dyskusji wezmą udział:
Dr Przemysław Żelazowski - założyciel i dyrektor zarządzający platformy SatAgro
Dr Przemysław Żelazowski wspiera gospodarstwa we wdrażaniu rolnictwa precyzyjnego oraz satelitarnego monitoringu upraw (od 2015 r.), a także adiunkt w Centrum Nowych Technologii (CeNT) Uniwersytetu Warszawskiego. Dr Żelazowski zajmuje się interdyscyplinarnymi zagadnieniami dotyczącymi relacji pomiędzy roślinnością (lasy, uprawy) a ich środowiskiem, również w skali całej Ziemi, a także teledetekcją satelitarną. W 2010 r. obronił doktorat na Uniwersytecie Oxfordzkim (Instytut Zmian w Środowisku). Przed CeNT UW pracował dla takich instytucji jak Met Office Hadley Centre w Wielkiej Brytanii, FAO ONZ i Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Dr inż. Krzysztof Gawęcki - v-ce prezes zarządu Top Farms Sp. z o.o.
Absolwent Technikum Rolniczego, Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Ukończył też liczne kursy branżowe: Kurs Liderów Biznesów na Uniwersytecie Plymauth w Anglii, Agribusiness Seminar organizowany przez Harvard Business School, Podyplomowe Studia Menadżerskie Zarządzania Firmą na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.
W roku 2018 obronił Pracę Doktorską na UP we Wrocławiu i uzyskał tytuł doktora nauk rolniczych w dyscyplinie agronomia. Temat rozprawy doktorskiej: „Reakcja odmian soi (Glycine max.) na zróżnicowane warunki przyrodnicze województwa opolskiego”
Związany zawodowo z towarowymi gospodarstwami rolnymi, współpracuje na wielu płaszczyznach poprzez spółki z Grupy Top Farms ze szkołami i uczelniami rolniczymi.
Sebastian Rublewski - Prezes Zarządu oraz współtwórca firmy Vantage Polska sp. z o.o.
Doświadczony menedżer i lider biznesowy, który od lat skutecznie łączy strategiczne myślenie z innowacyjnymi rozwiązaniami w sektorze nieruchomości i inwestycji. Posiada 20 lat doświadczenia w precyzyjnym rolnictwie. Ceniony za profesjonalizm, wizję rozwoju i umiejętność budowania trwałych relacji biznesowych.
Termin: 25.01.2025 r. (sobota)
Lokalizacja: Scena Czerwona
Godzina: 14:05 – 14:45
Poznaj inne tematy paneli dyskusyjnych:
- Cyberbezpieczeństwo technologii 4.0 i 5.0: chroń dane gospodarstwa i maszyny
- Kierunki rozwoju produkcji zwierzęcej w oparciu o technologie rolnictwa 4.0/5.0 - poznaj opinie ekspertów
- Dlaczego rolnictwo regeneratywne? Doświadczenia praktyków – Top Farms i Goodvalley. Sprawdź z nami co sądzą o tym eksperci w tej dziedzinie
- Kontraktacje rolnicze: zboża, oleiste, białkowe. Czego szuka rynek światowy?
- Woda to czynnik minimum w rolnictwie. Co oferują postęp hodowlany i uprawa regeneratywna dla przeciwdziałania skutkom suszy?
- Od satelity po zaoraną rolę, czyli rolnictwo precyzyjne Made in Poland
- Digital Future i autonomika w pojazdach samobieżnych dla rolnictwa
- Jak usprawnić wymianę danych między maszyną a gospodarstwem?
- Czy agregat uprawowo-siewny potrzebuje mapy aplikacyjnej?
- Czy będą pieniądze na rolnictwo 4.0?