Polski Kongres Rolniczy
Podczas 10. edycji Targów Polagra Premiery, 19 i 20 stycznia rusza najważniejsze wydarzenie branżowe w Polsce: 2-dniowy Polski Kongres Rolniczy.
Podczas jubileuszowej edycji Targów POLAGRA PREMIERY odbędzie się największe wydarzenie branżowe w Polsce -
Polski Kongres Rolniczy 19-20.01.2024.
Na przestrzeni dwóch scen podniesione zostaną tematy innowacyjnych zagadnień, najbardziej aktualnych wydarzeń, a głos zabiorą liczni i doświadczeni praktycy ze świata agrobiznesu, polityki i nauki. Podczas paneli dyskusyjnych uczestnicy wspólnie wskażą i omówią aktualne trendy w rolnictwie oraz poruszą najistotniejsze problemy, jak i szanse dla naszych rolników.
Każdy z bloków tematycznych pozwoli spojrzeć na daną kwestię z innej niż dotychczas perspektywy:
- Ukraina w przedsionku do UE, co dalej z polskim rolnictwem?
- Co ma siać, co ma hodować polski rolnik – skąd pieniądze na finansowanie inwestycji?
- Maszyny do nowej WPR
- Rolnictwo precyzyjne – smartfarming
- Zarządzanie ryzykiem i polityka rolna
- Sposoby na tanią energię dla gospodarstw
Polski Kongres Rolniczy to w roku 2024 punkt obowiązkowy dla każdego, kto zajmuje się rolnictwem i agrobiznesem!
Poznaj program wydarzenia i bądź z nami 19-21 stycznia
Rozszerzmy pierwszy temat, który zostanie poruszony w ramach Dnia Młodego Rolnika i będzie kierowany zarówno do doświadczonych rolników jak i do młodego pokolenia:
Młodzież pasjonującą się rolnictwem i następców w gospodarstwach rolnych zapraszamy na energetyzujący panel dyskusyjny. Będziemy rozmawiać o wyzwaniach środowiskowych i rolnictwie węglowym oraz big data – wykorzystywanych w zarządzaniu w rolnictwie.
Zastanowimy się, jak zaprząc big data do maksymalizacji zysku w gospodarstwie!
To prawdziwe musthave dla młodych z branży agro.
Uczestnikami panelu będą:
- Mateusz Ciasnocha, rolnik, European Carbon Farmers
- Kornelia Kajda – eAgronom
- Piotr Roczniak, Cargo ON
- Stanisław Świtek, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
- Przemysław Żelazowski, SatAgro
- Moderator: Piotr Łuczak, redakcja Agrokonsument.pl
O panelistach słów kilka:
Mateusz Ciasnocha
Rolnik z Żuław Wiślanych na misji budowy mostu pomiędzy polityką rolną, a klimatyczną z Rolnikiem w centrum. Ponad pracę w ramach rodzinnego biznesu, Mateusz wprowadza tą misję w życie za pośrednictwem firm European Carbon Farmers i the Farm of Francesco, które założył i współprowadzi, a także wspierając Europejską Misję Glebową [EU Soil Mission] oraz the Cool Farm Alliance w roli Członka Rady Doradczej i Nadzorczej. Mateusz pełnił funkcję Regenerative Agriculture Youth Fellow w Zespole Czampionów Wysokiego Szczebla w COP26 [UNFCCC HLCs] jednocześnie będąc Championem Szczytu Systemów Żywnościowych Organizacji Narodów Zjednoczonych [UN Food Systems Summit]. W 2022 roku the Farm of Francesco wsparła finansowo Rolniczkę z Ugandy tym samym dając Jej możliwość uczestnictwa w COP27. W ramach COP28 Mateusz był jednym z dziesięciu Farmer Co-Host Pawilonu Systemów Żywnościowych
Kornelia Kajda
Dyrektor firmy eAgronom opowie o tym, jak odkryć potencjał gospodarstwa w zakresie rolnictwa węglowego. Jej firma przeprowadza bowiem ocenę potencjału gospodarstwa, opracowuje plan praktyk związany z magazynowaniem dwutlenku węgla w glebie. Zmiana praktyk zgodnie z planem stanowi podstawę do uzyskania dodatkowego dofinansowania na poczet kredytów węglowych.
A zatem: dowiemy się, jak zyskać dodatkowe pieniądze z każdego hektara. Warto posłuchać!
Piotr Roczniak
Zaprezentuje narzędzie, które sprzęża gospodarstwo z rynkiem i pozwala sprawnie spieniężyć zebrane płody. CargoON to cyfrowa platforma, która pozwala optymalizować i automatyzować łańcuchy dostaw, łącząca tysiące firm przewozowych z Europy w jedną sieć. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają optymalnego transportu. A zatem: podstawić dwie „łódki” pod lexiona w czasie żniw i odwózka do skupu? Zamówienie dolomitu na pole albo paszy dla tuczników na cito – drobnostka! Klikasz, logujesz się i masz!
Dr Stanisław Świtek
Reprezentuje Katedrę Agronomii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jego zdaniem, współczesny rolnik staje przed dwoma głównymi wyzwaniami. Zmiany klimatyczne, susze, erozja wodna i wietrzna oraz postępująca degradacja gleb rzutują na bezpośredni warsztat rolnika. To wyzwania środowiskowe.
Drugim typem wyzwań są wyzwania społeczno-ekonomiczne. Brakuje rąk do pracy w rolnictwie, rosną koszty środków produkcji – gdzie szukać rozwiązania?
Są na to sposoby! Kto przyjdzie i posłucha, dowie się o nich!
Dr Przemysław Żelazowski
Założyciel spółki SatAgro. To wiodąca w Polsce i uznana już w świecie platforma elektroniczna pozwalająca na dostęp do obserwacji satelitarnych. Przemek opowie nie tylko, jak ją tworzył, ale przede wszystkim o tym, jak to intuicyjne narzędzie sprawdza się w gospodarstwach zajmujących się produkcją roślinną. Dzięki niemu i satelitom można uzyskać znaczące oszczędności przy stosowaniu środków produkcji. Ba, dzięki SatAgro można udowodnić dla ARiMR wykonanie zabiegów agrotechnicznych dla skorzystania z dodatkowych płatności w ramach ekoschematów.
Uczestnicy panelu pokażą, jak zaprząc technologię wielkich cyfr – big data – do maksymalizacji przychodu, redukcji kosztów, czyli: maksymalizacji zysku z gospodarstwa! Warto więc wiedzieć więcej, warto posłuchać specjalistów! !
Spotkanie poprowadzi dr Piotr Łuczak z redakcji Agrokonsument.pl
Dziennikarz, redaktor i rolnik. Absolwent poznańskich uczelni: Akademii Rolniczej i doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego.
Autor ponad tysiąca tekstów związanych z polityką rolną Polski i UE. Publikował m.in. w Rzeczpospolitej i magazynach branżowych: top agrar Polska, Tygodniku Rolniczym, Profi – profesjonalna technika rolnicza, Agrarlex – prawo dla rolnika.
Przez wiele lat prowadził lub współprowadził powyższe tytuły rolnicze.
Jest redaktorem naczelnym portalu Agrokonsument.pl, kieruje też redakcją Lider Biznesu – Ogrodniczy Magazyn Branżowy, należącego do Międzynarodowych Targów Poznańskich (Grupa MTP).
Jest właścicielem firmy Agro Creative Agency & Media. Jej zespół specjalizuje się w obsłudze firm sektora rolnego, co różni ją od innych typowych agencji kreatywnych.
Przedsiębiorstwo zdobyło uznanie wiodących marek sektora agro. Zajmuje się też doradztwem, szkoleniami i prowadzeniem konferencji branżowych.
Szerzej kliknij tutaj: https://agrokonsument.pl/partner/dr-piotr-luczak/
Piątek 19.01.2024 r.
Godz. 9.00 – 10.00
Pawilon 6A, scena główna
Drugi panel dyskusyjny będzie kontynuacją Dnia Młodego Rolnika.
A jakie będą szczegóły dyskusji?
- wykorzystania Internetu Rzeczy do monitorowania upraw, co pozwala na efektywniejsze zarządzanie zasobami i optymalizację procesów rolniczych,
- wprowadzenie robotów do wykonywania różnorodnych zabiegów, tj. uprawa, siew, opryskiwanie czy pielenie, co może przyczynić się do automatyzacji powtarzalnych prac polowych,
- zastosowanie sztucznej inteligencji do analizy danych związanych z uprawami, prognozowania warunków pogodowych, szacowania plonów czy wykrywania chorób roślin,
- rozwój technologii wspierających zrównoważone praktyki rolnicze, w tym technologii uproszczonej uprawy ograniczające utratę wody i zwiększają efektywność produkcji roślinnej.
Gośćmi panelu będą:
Jarosław Adamczak
Dyrektor zarządzający w 365FarmNet w Polsce. Specjalista w zakresie rozwoju i promocji nowoczesnych rozwiązań dla rolnictwa, a w szczególności związanych z rolnictwem precyzyjnym. Zaangażowany w organizację i promocję różnych inicjatyw edukacyjnych, które mają na celu wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie oraz kształcenie w tym zakresie młodzieży i studentów.
Skupia się również na promowaniu zastosowań nowych technologii w rolnictwie, tj. analiza danych satelitarnych i cyfrowe narzędzia zarządzania uprawami, które pozwalają na optymalizację produkcji i zwiększenie efektywności gospodarstw rolnych. Jego działania mają na celu nie tylko promowanie nowoczesnych technologii, ale również edukację i wsparcie dla rolników w celu poprawy ich wyników produkcyjnych i zarządzania gospodarstwem.
Dr Mirosław Czechlowski
Absolwent Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Bielicach (gm. Mogilno) oraz Wydziału Maszyn Roboczych i Pojazdów Politechniki Poznańskiej. Od 1998 r. pracownik badawczo-dydaktyczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Prodziekan ds. studiów na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej, adiunkt w Pracowni Inżynierii Systemów Energetycznych w Katedrze Inżynierii Biosystemów. Prowadzi prace badawcze w zakresie zastosowania spektrometrii bliskiej podczerwieni do oceny jakości produktów rolniczych oraz biopaliw. W obrębie jego zainteresowań związanych z dydaktyką znajdują się silniki spalinowe, ciągniki rolnicze, diagnostyka maszyn oraz agrotronika.
Artur Szymczak
Urodzony w Jarocinie w 1973 roku. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na kierunku Rolnictwo ze specjalizacją Technika Rolnicza i Leśna.
Swoją karierę zawodową rozpoczął jako sprzedawca w firmie handlowej zajmującej się sprzedażą maszyn rolniczych. Od 2000 roku pełnił funkcję Dyrektora Handlowego firmy KUHN Maszyny Rolnicze Sp. z o.o., a od 2007 roku zajmuje stanowisko Dyrektora Zarządzającego firmy.
Aktywny specjalista w dziedzinie inżynierii i mechanizacji rolnictwa. Promotor nowych maszyn rolniczych, innowacyjnych technologii i systemów rolnictwa precyzyjnego na wielu specjalistycznych konferencjach i wydarzeniach związanych z rolnictwem w Polsce.
Od 24 lat aktywny członek Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych zrzeszającej całą branżę maszyn rolniczych od producentów po firmy handlowe. Od sześciu lat pełniący funkcję Przewodniczącego Rady Izby.
Marek Wilanowski
Country manager w Metos Polska. Specjalista w zakresie rolnictwa cyfrowego, ograniczania ryzyka w produkcji roślinnej i optymalnego wykorzystania zasobów. Zaangażowany w rozwój i promocję narzędzi iMETOS, które pomagają rolnikom w redukcji strat spowodowanych przez choroby i owady, oszczędzaniu wody i nawozów oraz zwiększaniu bezpieczeństwa żywności.
Piotr Ziemecki
Specjalista produktowy ds. rolnictwa precyzyjnego w firmie John Deere Polska. Zajmuje się wsparciem sprzedaży zarówno nowoczesnych rozwiązań cyfrowych, jak i urządzeń z zakresu rolnictwa precyzyjnego.
Spotkanie poprowadzi dr Artur Jakubek z redakcji Profi.
Absolwent kierunku Inżynieria Rolnicza Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W 2016 roku obronił pracę doktorską w zakresie zastosowań neuronowej analizy obrazu w rolnictwie. Z rolnictwem związany od początku swojej kariery naukowej i zawodowej. Od 2018 roku jest redaktorem w dwumiesięczniku profi Profesjonalna Technika Rolnicza, w którym odpowiedzialny był za testowanie maszyn w warunkach polowych. Od 2021 roku jest redaktorem naczelnym tegoż magazynu. Pasjonat nowoczesnej techniki i innowacyjnych technologii w rolnictwie.
Piątek 19.01.2024 r.
Godz. 10:00 – 10:45
Pawilon 6A, scena główna
Po Dniu Młodego Rolnika zmienimy tematykę i zagłębiamy obszary bardzo aktualne i budzące wiele emocji. Podczas tego panelu może być gorąco.
Porozmawiamy z ekspertami aby udzielić słuchaczom odpowiedzi na nurtujące tematy: jakie rodzi skutki dla rolnictwa Polski Wspólna Polityka Rolna UE, wejście Ukrainy do UE oraz globalne powiązania handlowe i inne ważne czynniki.
Postaramy się przedstawić jakie są szanse Polskiego rolnictwa na rynkach europejskich i światowych? Jakie kierunki rozwoju powinny być promowane by nasz rolnictwie było atrakcyjne dla konsumentów Europejskich i światowych?
W Europie mamy coraz więcej ograniczeń i redukcji stosowania ochrony chemicznej, nawożenia, obowiązkowe ugorowanie, oraz wysokie koszty siły roboczej, energii, redukcja CO2, zakaz GMO natomiast wjeżdżają po cenach dumpingowych surowce z innych państw. Czy produkcja zbóż, rzepaku i kukurydzy w Polsce i Europie nadal ma sens?
Jakie są realne szanse na eksport polskich zbóż na tle europejskich i światowych rynków oraz na skuteczną kontrolę importowanych zbóż do Polski?
Rafał Mładanowicz
Rolnik, Przewodnicy Komitetu Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej ds. rolnictwa - obecnie
Historycznie, kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie funkcjonowania przedsiębiorstw rolnych w Polsce, kilkuletnie doświadczenie w zakresie obrotu surowcami rolnymi, kilkunastoletnie doświadczenie zdobyte w organizacjach branżowych i samorządzie rolniczym.
Mariusz Olejnik
Prezes Polskiej Federacji Rolnej, rolnik, założyciel "Spółdzielni Polski Rzepak i Zboża"
Monika Piątkowska
Od wielu lat wykorzystuje swoje doświadczenie, konsekwentnie wspierając polskich przedsiębiorców – pracując zarówno jako urzędnik samorządowy, ministerialny oraz członek zarządu jednej z państwowych agencji.
Dr Jerzy Plewa
Do stycznia 2020, wieloletni Dyrektor Generalny w Komisji Europejskiej, Dyrekcja ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.
W latach 1997-2004 Wiceminister Rolnictwa do spraw międzynarodowych oraz wielostronnych i bilateralnych negocjacji handlowych. Odpowiedzialny za obszar „Rolnictwo” w ramach Zespołu Negocjacyjnego o Członkostwo Polski w Unii Europejskiej powołanego przez Premiera RP. Kierujący dostosowaniami polskiego sektora rolno-spożywczego do Wspólnej Polityki Rolnej.
Wcześniej, pracownik naukowy, adiunkt w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, kierownik Centrum Badań i Wdrożeń SGGW, a także ekspert FAO i Banku Światowego i doradca Prezesa NBP.
Obecnie jako ekspert Team Europe zajmuję się Wspólną Polityką Rolną, zrównoważonym rozwojem rolnictwa, Nowym Europejskim Zielonym Ładem, negocjacjami handlowymi bilateralnymi i wielostronnymi, nauką, badaniami i innowacjami w rolnictwie.
Panel poprowadzi Zofia Pucek Mądry - Prezes Agro Wydawnictwa, wydawca i współtwórca magazynu Agro Profil oraz wielu publikacji rolniczych i czołowych mediów w Polsce.
Piątek 19.01.2024 r.
Godz. 12:30 – 14:00
Pawilon 6A, scena główna
W piątek o godzinie 14:00 zapraszamy na ostatni tego dnia panel dyskusyjny :
Takie nazwiska jak: Gryn, Ziaja, Kaszuba, profesor Poczta czy redaktor Bujoczek – to gwarancja dobrej dyskusji o rolnictwie i polityce rolnej.
Tych doświadczonych ekspertów-praktyków będzie można posłuchać podczas Polskiego Kongresu Rolniczego w czasie Polagra Premiery 2024 w Poznaniu.
Zeszłoroczne protesty rolników, niezadowolonych z działań rządu bezkrytycznie otwierającego polski rynek na import głównie zbóż z Ukrainy, doprowadziły nawet do zmiany ministra rolnictwa. Polscy rolnicy działali pod szyldem "Oszukana wieś".
Nadwyżka zbóż na rynku i spadek ich cen, z drugiej strony wzrost kosztów produkcji, mają mocne przełożenie na nastroje inwestycyjne rolników. Na wiele czynników gospodarczo-politycznych polski rolnik nie ma wpływu.
Cenna jest jednak wiedza, jak zmieniają się światowe trendy konsumenckie. Jakiej żywności szuka konsument na świecie? W co ma inwestować polski rolnik, co ma siać, co ma hodować – aby w przyszłości być spokojnym o swój byt? Tym bardziej, że w prostej konkurencji na np. wolumen zbóż czy mięsa z Ukrainą – nie wygramy.
Do dyskusji zaprosiliśmy doświadczonych panelistów:
Wiesław Gryn
Rolnik z Zamojszczyzny, który szczególnie ukochał rolę. Był prekursorem uprawy bezorkowej już kilkadziesiąt lat temu, co na tamte czasy w Polsce było ewenementem. Sam zaczął konstruować agregaty bezorkowe i eksperymentować z agrotechniką na glebie pokrytej mulczem. Jest m.in. laureatem i zwycięzcą konkursu „Rolnik Roku Regionu Morza Bałtyckiego”.
Współtworzył Zamojskie Towarzystwo Rolnicze, skupiające czołowych rolników regionu. To oni, nie godząc się na niekontrolowany napływ zbóż z Ukrainy, rozpoczęli pikiety na wschodzie kraju. Tak powstało Stowarzyszenie ‘Oszukana Wieś’, która pobudziło do akcji innych rolników w Polsce. Efektem tego działania była zmiana na fotelu ministra rolnictwa i wprowadzenie w 2023 r. zakazu importu płodów rolnych przez ówczesny rząd RP.
Zbigniew Kaszuba
Jest rolnikiem, ale z zamiłowania samorządowcem. Jego gospodarstwo specjalizuje się w produkcji nasiennej zbóż i ziemniaków. Piastował funkcję prezesa Słupskiej Izby Rolniczej, a po reformie administracyjnej został wiceprezesem Pomorskiej IR. Dzięki jego inicjatywie 150 rolników z okolic Człuchowa zrzeszyło się, przejmując przed laty 50-tys. elewator. To jedyna taka inicjatywa w kraju. Zbyszek był też prezesem Krajowej Federacji Producentów Zbóż. Jest ekspertem zbożowym GUS, a jako zbożowiec nie raz reprezentował interesy naszych producentów zbóż na forum COPA/COGECA w Brukseli.
Prof. Walenty Poczta
Jest dziekanem Wydziału Ekonomicznego, kierownikiem Katedry Ekonomii i Polityki Gospodarczej w Agrobiznesie, Uniwersytet Przyrodniczy Poznań. Zasiada we władzach Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Pełni funkcję Przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Pełnił i pełni funkcje eksperckie i doradcze na rzecz administracji centralnej (Kancelaria Prezydenta RP, Senat RP, Sejm RP, Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi), władz regionalnych oraz organizacji społecznych i zawodowych.
Kierował oraz był wykonawcą licznych krajowych i międzynarodowych projektów badawczych oraz projektów realizowanych dla potrzeb praktyki życia gospodarczego i społecznego. Autor i współautor ponad 400 publikacji naukowych z zakresu integracji Polski z Unią Europejską w obszarze sektora żywnościowego, obszarów wiejskich, polityki gospodarczej i polityki rolnej.
Jarosław Wańkowicz
Reprezentuje Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego i Żywności. Stowarzyszenie podejmuje szereg działań na rzecz promocji, edukacji i współpracy w obszarze rolnictwa zrównoważonego w Polsce. Jarosław będzie mówić o trendach i oczekiwaniach społecznych w zakresie żywności. Pokreśli, że zmiany klimatyczne, których efektem jest spadek areałów uprawnych i dostępność wody pitej wpływają na wzrost cen żywności przy jednoczesnym spadku opłacalności produkcji rolnej.
Martin Ziaja
To uznany hodowca bydła mlecznego z Opolszczyzny. Zasiada we władzach Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Temat ekonomiki produkcji mleka ma opanowany do perfekcji. Był inicjatorem tworzenia warsztatów ekonomicznych dla hodowców bydła, na których najlepsi doradcy pomagali optymalizować koszty produkcji mleka. Martin posiada szerokie kontakty branżowe i jest chętnie zapraszanym ekspertem do dyskusji po obu stronach Odry.
Dyskusję prowadzić będzie Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska. Jest doświadczonym moderatorem, specjalizuje się m.in. w polityce rolnej.
Piątek 19.01.2024 r.
Godz. 14:00 – 15:15
Pawilon 6A, scena główna
Wartościowej wiedzy nigdy dość dlatego już drugiego dnia Targów zapraszamy na kontynuację Polskiego Kongresu Rolniczego.
W sobotę 20 stycznia zaczynamy od godziny 10:00
Porozmawiamy o transformacji produkcji rolnej i wykorzystaniu OZE na polskiej wsi. Czy inwestycje w biogazownie się opłacają oraz jak przeprowadzić cały proces inwestycji- od koncepcji, po realizację. Zapytamy zaproszonych gości o dostępne technologie, aspekty funkcjonowania biogazowni.
Grzegorz Brodziak
Prezes Zarządu Goodvalley Agro S.A. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (filologia skandynawska) oraz Organizacji i Zarządzania (Akademia im. Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz Politechnika Koszalińska). Absolwent Akademii Psychologii Biznesu prowadzonej przez Politechnikę Warszawską, a także podyplomowych studiów na Wydziale Rolnictwa i Ekologii SGGW. Ekspert w dziedzinach zarządzania strategicznego, polityki oraz prawa w obszarze rolnictwa, a także kwestii związanych z energią odnawialną i zmianami klimatu. Wiceprezes Krajowego Związku Pracodawców‑Producentów Trzody Chlewnej Polpig, wiceprezes zarządu Polskiej Federacji Rolnej, prezes Samodzielnego Koła Terenowego Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Człuchowie. Współpracuje z UN Global Compact Network. Inicjator i współorganizator pierwszej konferencji klimatycznej w Człuchowie w 2022 r.
Katarzyna Leśkiewicz
Wydział Prawa i Administracji UAM w Poznaniu
Prof. UAM dr hab. Katarzyna Leśkiewicz specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących gospodarowania mieniem publicznym, w szczególności nieruchomościami leśnymi i rolnymi Skarbu Państwa. Doradza podmiotom z sektorów publicznego i prywatnego w obszarach prawa rolnego i żywnościowego oraz ochrony środowiska.
W ostatnich latach koncentruje się na doradztwie w funkcjonowaniu podmiotów zarządzających majątkiem państwowym lub samorządowym. Wspiera i reprezentuje klientów w toku procesów inwestycyjnych. Zajmuje się również zagadnieniami zamówień publicznych, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz prawa budowlanego, a także zabezpieczeniami wierzytelności w ramach finansowania wszelkich inwestycji.
Wykłada prawo rolne, żywnościowe, administrację rolnictwa w Zakładzie Prawa Rolnego, Żywnościowego i Ochrony Środowiska na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prowadzi badania naukowe z obszaru zainteresowań zawodowych. Była stypendystką Instytutu Międzynarodowego Prawa Rolnego we Florencji oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu w Pizie we Włoszech. Jest autorką wielu publikacji naukowych oraz branżowych i Członkiem Stowarzyszenia Prawników Agrarystów w Warszawie.
Roman Włodarz
Rolnik, samorządowiec, od 2007 r. prezes Śląskiej Izby Rolniczej. Jest w-ce wójtem gminy Gierałtowice. Był dyrektorem Zespołu Szkół Rolniczych/Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach.
Jest uznanym ekspertem w środowisku rolniczym, współpracującym z organizacjami rządowymi i pozarządowymi. Był m.in. członkiem Międzyresortowego Zespołu ds. Reformy KRUS w Kancelarii Premiera RP, członkiem Zespołu Sterującego ds. Strategii Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Województwa Śląskiego w ramach Strategii Śląskie 2030. Rzeczoznawca MENIS z rekomendacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ds. Programów Nauczania, Pomocy Naukowych i Podręczników w zawodach rolniczych.
Autor ok. 500 artykułów o tematyce rolniczej, ekonomiczno-prawnej i prawa pracy oraz miesięcznych analiz ekonomiczno-rynkowych w rolnictwie, biopaliw płynnych, energii odnawialnej, prawa podatkowego w rolnictwie, prawa łowieckiego.
Dyskusje moderować będzie Jolanta Kamińska z redakcji Magazynu Biomasa
Absolwentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktorka specjalizująca się w tematyce OZE, w szczególności z zakresu biomasy, biogazu i biometanu; w latach 2016-2019 redaktorka naczelna „Magazynu Biomasa”, obecnie współtworzy magazyny branżowe oraz organizuje konferencje z zakresu biomasy, biogazu i pelletu w wydawnictwie Biomass Media Group. Czynnie zaangażowana w rozwój energetyki biogazowej w Polsce. Autorka portalu magazynbiomasa.pl
Sobota 20.01.2024 r.
Godz. 10:00-11:30
Pawilon 6A, scena główna
Także w sobotę porozmawiamy o:
To pytania są szczególnie istotne, gdy rolnicze dochody stały się bardzo niepewne. Do dotychczasowych stałych ryzyk doszła bowiem jeszcze wojna na Ukrainie, która wpływa na rozregulowanie unijnego rynku. Dlatego trzeba szukać dodatkowych źródeł przychodu, maksymalizować ich wykorzystanie i unikać niepotrzebnych strat. Temu tematowi zostanie poświęcona debata podczas Polskiego Kongresu Rolniczego. Naturalnym kierunkiem finansowania działalności jest sięgnięcie do Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-27. Porozmawiamy o możliwości pozyskania dodatkowych środków w ramach ekoschematów oraz dopłat do inwestycji. Debata będzie także dotyczyła sposobów kredytowania inwestycji rolniczych. Nie zabraknie też informacji na temat zarządzania ryzykiem, możliwości korzystnego ubezpieczenia działalności rolniczej.
Paneliści:
Grzegorz Ignaczewski
Rolnik, ekspert ds. WPR, Agraves, absolwent Akademii Rolniczej w Poznaniu na kierunku Ekonomia. Posiada 21 lat doświadczenia, w tym jako jako starszy specjalista w zakresie ekonomii, finansów i zarządzania w Centrum Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, redaktor w top agrar Polska. Aktualnie jako ekspert ds. Wspólnej Polityki Rolnej i doradca w dziale dotacji. Pochodzi z gospodarstwa rolnego.
Andrzej Janc
Dyrektor ds. sprzedaży w VH POLSKA
Absolwent Akademii Rolniczej w Poznaniu, kierunku Ekonomia o specjalności ekonomika gospodarski żywnościowej. Od dzieciństwa pomocnik w rodzinnym gospodarstwie rolnym.
Z branżą ubezpieczeniową związany od przeszło 20 lat na różnych szczeblach zarządzania. Od 4 lat dyrektor sprzedaży w VH POLSKA.
Autor licznych publikacji związanych z zarządzaniem ryzykiem w rolnictwie, ekspert ds. ubezpieczeń rolnych w zespole Polskiej Izby Ubezpieczeń. Uczestnik licznych debat związanych z kształtem ubezpieczeń rolnych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Prowadzący szkolenia, wykłady z zakresu ubezpieczeń rolnych na uczelniach wyższych a także dla rolników oraz pośredników ubezpieczeniowych.
Dr Krzysztof Łyskawa
Uniwersytet Ekonomiczny Poznań
Krzysztof Łyskawa to niepowtarzalne połącznie doświadczenia w środowiskach akademickich, prywatnych firmach i stowarzyszeniach branżowych. Jego badania naukowa i prace na rynku finansowym, (a szczególnie zarządzania ryzykiem i ubezpieczenia) dotyczą różnych aspektów rolnictwa.
Współtwórca nowych rozwiązań w zakresie finansowania ryzyka w rolnictwie.
Członek Zespołu ds. Ubezpieczeń Upraw od lutego 2017r., funkcjonującego przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Ekspert Krajowej Rady Izb Rolniczych w zakresie ubezpieczeń w rolnictwie.
Reprezentant polskich rolników w Komitecie Copa Cogeca (Zespół ds. Ubezpieczeń i Zarządzania Ryzykiem)
Prowadzący: Aleksandra Pilarczyk, redakcja Wieści Rolnicze
Redaktor naczelna „Wieści Rolniczych”. Z wykształcenia polonistka i rolniczka. W latach 90-tych współtwórczyni mediów lokalnych („Gazeta Jarocińska”, „Życie Pleszewa”), a od roku 2010 - „Wieści Rolniczych”. Zajmuje się problemami środowisk wiejskich, innowacyjnością oraz ekonomicznymi aspektami rolnictwa. W latach 2020-21 koordynowała – finansowany przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich – projekt „VideosferaAgro” będący cyfrową platformą promującą innowacyjne rozwiązania w rolnictwie. W ramach projektu powstało 90 filmów oraz kilkadziesiąt artykułów promujących nowoczesne praktyki. W kolejnych latach (2022-23) zajmowała się wraz z zespołem „Wieści Rolniczych” projektem „ I eko, i logicznie”, który kładł nacisk na ochronę przyrody i takie działania jej służące, które nie wykluczają, a wręcz stymulują sukces ekonomiczny gospodarstwa.
Sobota 20.01.2024 r.
Godz. 11:45-13:15
Pawilon 6A, scena główna