Zmiany klimatyczne, ekonomiczne i polityczne. Wspólna Polityka Rolna UE. Jakie to rodzi skutki dla rolnictwa Polski?
Polski Kongres Rolniczy to najbardziej aktualna wiedza i informacje. Nie inaczej jest kiedy poruszamy tematy trudne i budzące emocje.
W piątek 19 stycznia w ramach Polskiego Kongresu Rolniczego odbędą się 4 gorące dyskusje
Przypominamy dwa pierwsze tematy w ramach Dnia Młodego Rolnika tutaj:
Po wydarzeniach związanych z Dniem Młodego Rolnika zmienimy tematykę i zagłębiamy obszary bardzo aktualne i budzące wiele emocji. Podczas tego panelu może być gorąco.
Porozmawiamy z ekspertami aby udzielić słuchaczom odpowiedzi na nurtujące tematy: jakie rodzi skutki dla rolnictwa Polski Wspólna Polityka Rolna UE, wejście Ukrainy do UE oraz globalne powiązania handlowe i inne ważne czynniki.
Postaramy się przedstawić jakie są szanse Polskiego rolnictwa na rynkach europejskich i światowych? Jakie kierunki rozwoju powinny być promowane by nasz rolnictwie było atrakcyjne dla konsumentów Europejskich i światowych?
W Europie mamy coraz więcej ograniczeń i redukcji stosowania ochrony chemicznej, nawożenia, obowiązkowe ugorowanie, oraz wysokie koszty siły roboczej, energii, redukcja CO2, zakaz GMO natomiast wjeżdżają po cenach dumpingowych surowce z innych państw. Czy produkcja zbóż, rzepaku i kukurydzy w Polsce i Europie nadal ma sens?
Jakie są realne szanse na eksport polskich zbóż na tle europejskich i światowych rynków oraz na skuteczną kontrolę importowanych zbóż do Polski?
Rafał Mładanowicz
Rolnik, Przewodnicy Komitetu Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej ds. rolnictwa - obecnie
Historycznie, kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie funkcjonowania przedsiębiorstw rolnych w Polsce, kilkuletnie doświadczenie w zakresie obrotu surowcami rolnymi, kilkunastoletnie doświadczenie zdobyte w organizacjach branżowych i samorządzie rolniczym.
Mariusz Olejnik
Prezes Polskiej Federacji Rolnej, rolnik, założyciel "Spółdzielni Polski Rzepak i Zboża"
Monika Piątkowska
Prezes Izby Zbożowo-Paszowej, prawnik, ekspert w dziedzinie gospodarki i wsparcia przedsiębiorczości, stypendystka Międzynarodowego Programu Wizyt Liderskich Departamentu Stanu USA, posiada bogate doświadczenie zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym tj. w administracji rządowej i samorządowej.
Od wielu lat wykorzystuje swoje doświadczenie, konsekwentnie wspierając polskich przedsiębiorców – pracując zarówno jako urzędnik samorządowy, ministerialny oraz członek zarządu jednej z państwowych agencji.
Dr Jerzy Plewa
Do stycznia 2020, wieloletni Dyrektor Generalny w Komisji Europejskiej, Dyrekcja ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.
W latach 1997-2004 Wiceminister Rolnictwa do spraw międzynarodowych oraz wielostronnych i bilateralnych negocjacji handlowych. Odpowiedzialny za obszar „Rolnictwo” w ramach Zespołu Negocjacyjnego o Członkostwo Polski w Unii Europejskiej powołanego przez Premiera RP. Kierujący dostosowaniami polskiego sektora rolno-spożywczego do Wspólnej Polityki Rolnej.
Wcześniej, pracownik naukowy, adiunkt w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, kierownik Centrum Badań i Wdrożeń SGGW, a także ekspert FAO i Banku Światowego i doradca Prezesa NBP.
Obecnie jako ekspert Team Europe zajmuję się Wspólną Polityką Rolną, zrównoważonym rozwojem rolnictwa, Nowym Europejskim Zielonym Ładem, negocjacjami handlowymi bilateralnymi i wielostronnymi, nauką, badaniami i innowacjami w rolnictwie.
Panel poprowadzi Zofia Pucek Mądry - Prezes Agro Wydawnictwa, wydawca i współtwórca magazynu Agro Profil oraz wielu publikacji rolniczych i czołowych mediów w Polsce.
Piątek 19.01.2024 r.
Godz. 12:30 – 14:00
Pawilon 6A, scena główna