Polagra Premiery 🚜 Dziękujemy! 🚜 Do zobaczenia!🚜  

Organizator:

Ekoschematy? Kredytowanie, leasing czy inne mechanizmy finansowe? Jak inwestować w rolnictwie?

Podziel się

Gdzie szukać dodatkowych pieniędzy na inwestycje w rolnictwie i agrobiznesie? Ekoschematy? Kredytowanie, leasing czy inne mechanizmy finansowe? A może zarządzanie ryzykiem?

To ostatni szósty temat w ramach Polskiego Kongresu Rolniczego.

Przypominamy poprzednie:

„Megatrendy w rolnictwie: wyzwania środowiskowe, rolnictwo węglowe, polityka rolna, big data w rolnictwie. Musthave dla młodych z branży agro”.

"Smartfarming, czyli jak przemysł i współczesna technika reagują na światowe wyzwania i trendy. Panel użytkowników i praktyków. Pierwsze Polskie Forum Pojazdów Autonomicznych."

"Zmiany klimatyczne, ekonomiczne i polityczne. Wspólna Polityka Rolna UE. Jakie to rodzi skutki dla rolnictwa Polski?"

"Jakiej żywności szuka konsument na świecie? Co ma siać, co ma hodować polski rolnik – aby polska wieś nie była oszukana?"

"Gospodarstwo rolne niezależne energetycznie. W co inwestować? Prawne i podatkowe pułapki OZE."

Te pytania są szczególnie istotne, gdy rolnicze dochody stały się bardzo niepewne. Do dotychczasowych stałych ryzyk doszła bowiem jeszcze wojna na Ukrainie, która wpływa na rozregulowanie unijnego rynku. Dlatego trzeba szukać dodatkowych źródeł przychodu, maksymalizować ich wykorzystanie i unikać niepotrzebnych strat. Temu tematowi zostanie poświęcona debata podczas Polskiego Kongresu Rolniczego. Naturalnym kierunkiem finansowania działalności jest sięgnięcie do Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-27. Porozmawiamy o możliwości pozyskania dodatkowych środków w ramach ekoschematów oraz dopłat do inwestycji. Debata będzie także dotyczyła sposobów kredytowania inwestycji rolniczych. Nie zabraknie też informacji na temat zarządzania ryzykiem, możliwości korzystnego ubezpieczenia działalności rolniczej.

 

Paneliści:

Grzegorz Ignaczewski

Rolnik, ekspert ds. WPR, Agraves, absolwent Akademii Rolniczej w Poznaniu na kierunku Ekonomia. Posiada 21 lat doświadczenia, w tym jako jako starszy specjalista w zakresie ekonomii, finansów i zarządzania w Centrum Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, redaktor w top agrar Polska. Aktualnie jako ekspert ds. Wspólnej Polityki Rolnej i doradca w dziale dotacji. Pochodzi z gospodarstwa rolnego.

 

Andrzej Janc

Dyrektor ds. sprzedaży w VH POLSKA

 

Dr Krzysztof Łyskawa

Uniwersytet Ekonomiczny Poznań

 

 

Prowadzący: Aleksandra Pilarczyk, redakcja Wieści Rolnicze

Redaktor naczelna „Wieści Rolniczych”. Z wykształcenia polonistka i rolniczka. W latach 90-tych współtwórczyni mediów lokalnych („Gazeta Jarocińska”, „Życie Pleszewa”), a od roku 2010 - „Wieści Rolniczych”. Zajmuje się problemami środowisk wiejskich, innowacyjnością oraz ekonomicznymi aspektami rolnictwa. W latach 2020-21 koordynowała – finansowany przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich – projekt „VideosferaAgro” będący cyfrową platformą promującą innowacyjne rozwiązania w rolnictwie. W ramach projektu powstało 90 filmów oraz kilkadziesiąt artykułów promujących nowoczesne praktyki. W kolejnych latach (2022-23) zajmowała się wraz z zespołem „Wieści Rolniczych” projektem „ I eko, i logicznie”, który kładł nacisk na ochronę przyrody i takie działania jej służące, które nie wykluczają, a wręcz stymulują sukces ekonomiczny gospodarstwa. 

 

Sobota 20.01.2024 r.

Godz. 11:45-13:15

Pawilon 6A, scena główna 

Odbierz bezpłatny bilet Sprawdź program wydarzeń